Ako sa pripraviť na operáciu bedrového kĺbu. Zopár rád a usmernení.

Ako sa pripraviť pred operáciou:
· Eliminujte vplyvy, ktoré by mohli viesť k infekcii, predovšetkým urogenitálneho traktu, horných dýchacích ciest a ústnej dutiny.
· Udržiavajte si optimálnu váhu a chorý kĺb príliš nezaťažujte.
· Odporúča sa naťahovať skrátené svalové štruktúry bedier, posilňovať oslabené svaly, hlavne brušné a bedrové. Posilňovaním svalov horných končatín a zdravej dolnej končatiny si pripravíte svaly na chôdzu s barlami. Dobrý je aj nácvik pohybových stereotypov nevyhnutných pre pooperačnú fázu rehabilitácie.


Čo si vybaviť alebo zabezpečiť pred operáciou (pomôcky v pooperačnom období):
· V období po prepustení z nemocnice si zabezpečte pomoc pre domácu starostlivosť (napríklad blízka osoba, opatrovateľská služba a pod.) na obdobie 2 týždňov, ideálne až na 6 - 8 týždňov, kedy prebieha proces adaptácie (vhojovania) nového kĺbu.
· Pripravte si domácnosť pre bezpečný pohyb. Na zemi sa nesmú nachádzať prekážky, o ktoré by ste mohli ľahko zakopnúť a neodporúča sa pohyb po klzkých podlahách. Vhodnou pomôckou je servírovací stolík s kolieskami, ktorý slúži k prevážaniu ťažších bremien (nie je vhodné a nosiť predmety nad 5 kg).
· Zabezpečte si doma dostupnosť toalety, kúpeľne, kuchyne a spálne na presun pomocou bariel.
· Rovnako dôležité je zabezpečiť si pomôcky pre zvýšenie sebestačnosti pri obliekaní, obúvaní a pri osobnej hygiene. Informujte sa preto na pomôcky, ktoré budete po operácii potrebovať ako napríklad: barle a kompresívne pančuchy (prevencia embólie a trombózy). Pre zvýšenie sebestačnosti v domácnosti sú vhodné zvyšovač na záchodovú misu, rôzne madlá do kúpeľne, stolička do sprchy, vaňová doska, protišmykové podložky a pomôcky na rehabilitáciu a cvičenie. Ak je to možné, zaobstarajte si zvýšenú posteľ. V spálni môže pomôcť napríklad aj rebrík na vstávanie, klín alebo vankúš medzi nohy pri spaní na boku, chňapka pre lepšiu dostupnosť predmetov z postele alebo predĺžený obuvák či vyzúvač topánok. Vhodné sú topánky s pevnou podrážkou (bez podpätku) a vložky do topánok, ktoré tlmia nárazy a zmierňujú záťažový tlak na kĺb pri chôdzi.
· Na postupné zaťažovanie a cvičenie môžete využiť aj Mini Bicykel, ktorým sa postupne zaťažuje svalový aparát. Ak je možné, dohodnite si v rámci domácej pooperačnej starostlivosti aj návštevu fyzioterapeuta.
· Ako pacient po operácii bedrového kĺbu by ste mali jazdiť v aute len ako spolujazdec. Treba však dbať na to, aby flexia (ohnutie) v kĺbe nepresiahla 90 stupňov. Používajte preto vankúš na sedenie (vankúš v tvare “O”). Ďalšími dobrými pomôckami do auta môžu byť podávač bezpečnostného pásu, rukoväť na hlavovú opierku alebo otočná pomôcka na vystupovanie z auta (alebo na nastupovanie). Šoférovanie je ideálne začať najskôr tri mesiace po zákroku.

Po prepustení z nemocnice:
· Po operačnom zákroku je potrebné dodržiavať určité zásady pre rýchlejšie zotavenie a lepšiu adaptáciu nového kĺbu, pretože prvých 6 týždňov po operácii prebieha proces „vhojovania“ kĺbu. V tomto období nesmiete končatinu zaťažovať naplno, aj napriek tomu, že z nemocnice odídete po svojich. Chodiť by ste mali len s dvoma francúzskymi barlami. Po uplynutí šestich týždňov môžete odložiť barlu na operovanej strane a túto stranu stále viac zaťažovať pokiaľ nedôjde k súmernej chôdzi. Plne zaťažovať operovaný kĺb môžete od tretieho pooperačného mesiaca.
· Pacientom sa odporúča, aby prvé tri mesiace spali na pevnom rovnom lôžku. Pri spánku je dôležité polohovať operovanú končatinu, aby nedošlo k jej nesprávnemu postaveniu, a aby nevznikli preležaniny (dekubity).
· Neodporúča sa využívanie rôznych foriem tepla ako napríklad elektrický vankúš alebo saunovanie.
· Pravidelnou súčasťou vášho režimu, ako pacienta po operácii bedrového kĺbu, by sa malo stať cvičenie (aspoň 2-krát denne). Po operácii bedrového kĺbu je dôležité spevniť svalový aparát, aby sa zlepšila chôdza, ale aj životnosť kĺbu. Samozrejme, všetko s mierou a prispôsobením sa novému kĺbu. Ideálne je nohu zaťažovať bicyklovaním, plávaním, severskou chôdzou alebo podobnými športovými aktivitami.
· Dodržujte správnu životosprávu a tým aj svoju hmotnosť. Tá má vplyv nielen na životnosť vašej endoprotézy, ale aj na zdravý kĺb. Pri šetrnom zaobchádzaní môže umelý kĺb vydržať približne 15 rokov.
· Sledujte si rozdiel dĺžky nôh, ktorý môže súvisieť s deformáciami v okolí kĺbu. Rozdiel väčší ako 1 cm sa dá kompenzovať tzv. podpätenkou.
· Ak sa vyskytne v mieste nového kĺbu bolesť, začervenanie, opuch alebo horúčka, prípadne akejkoľvek infekcia, ktorá by sa krvnou cestou mohla dostať k implantátu okamžite kontaktujte lekársku pomoc.

PharmDr. Adela Čorejová, PhD.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie