Zásady merania tlaku krvi

Hodnoty tlaku krvi sa menia nielen počas dňa, ale rozdiely sú aj medzi dňami, mesiacmi a ročnými obdobiami. Aj preto by sa tlak krvi mal merať viackrát denne, pri rôznych príležitostiach a v rôznych časových obdobiach. Ideálne je merať tlak krvi ráno po prebudení, na obed a večer. Ráno, počas prebúdzania (po 5. hodine ráno) rastú hodnoty tlaku krvi najvýraznejšie. Tento nárast súvisí s vysokým výskytom infarktov a náhlych cievnych mozgových príhod.

Pri meraní je vhodné dodržať nasledujúce zásady pre zistenie správnej hodnoty tlaku krvi: 
1. dve hodiny pred vyšetrením tlaku krvi nefajčiť, nekonzumovať alkohol a kávu, 
2. pred meraním tlaku krvi sedieť niekoľko minút (3 - 5 minút) v kľude, optimálne v tichej miestnosti,
3. optimálna poloha pre meranie je v sede bez prekríženia nôh,
4. najoptimálneším miestom pre meranie tlaku krvi je rameno,
5. je dôležité dbať na to, aby manžeta bola umiestnená v úrovni srdca,
6. pri akejkoľvek polohe je potrebné umiestniť manžetu približne 2 cm nad lakťovú jamku a správne nasmerovať podľa usmernení výrobcu tlakomera,
7. manžetu je potrebné upevniť tak, aby nebola príliš stiahnutá, ale ani voľná,
8. počas merania je dôležité byť v kľude a nerozprávať.

Všeobecné zásady merania tlaku krvi 
• Pri prvom meraní je potrebné odmerať tlak krvi na oboch ramenách. Ak sa zistí rozdielna hodnota tlaku krvi medzi pravým a ľavým ramenom, za referenčnú hodnotu sa považuje tá, kde bola nameraná vyššia hodnota tlaku krvi. Pri ďalšom meraní sa používa prednostne rameno, kde bol nameraný vyšší tlak krvi. 
• Tlak krvi merať na jednom ramene dvakrát s časovým intervalom 1 až 2 minút. Urobiť doplnkové merania je vhodné, ak sú namerané hodnoty tlaku krvi výrazne rozdielne. 
• Veľkosť manžety: pre obvod ramena 22 - 32 cm → šírka 12 – 14,5 cm šírka (štandardná veľkosť),
pre obvod ramena 32 - 42 cm → šírka 17,5 cm,
pre obvod ramena 17 - 22 cm → šírka 10 cm. 
• Pri identifikácii systolického a diastolického tlaku krvi meraním pomocou mechanického (manuálneho) tlakomera sa riadiť I. a V. fázou (vymiznutie) Korotkovových oziev. 
• U starších, u diabetikov a pri stavoch, kedy možno očakávať posturálnu hypotenziu (pokles systolického aspoň o 20 mmHg a diastolického tlaku krvi aspoň o 10 mmHg pri zmene polohy z ľahu do stoja) zmerať tlak krvi v stoji, potom v 1. a v 5. minúte od postavenia sa. 
• Pri meraní tlaku krvi je vhodné merať aj tepovú frekvenciu.

Pri vysokom tlaku krvi je vhodné kontrolovať hodnoty tlaku krvi aj v domácom prostredí (nezávislé od zdravotníckeho prostredia a personálu). Pomôže to odstrániť napríklad fenomén „bieleho plášťa“, čo znamená, že vysoký tlak krvi je nameraný len v zdravotníckom zariadení (pri prítomnosti bieleho plášťa - lekára). Meranie tlaku krvi doma zároveň umožní zistiť hodnoty tlaku krvi aj v situáciách, keď sú prítomné subjektívne ťažkosti. Tieto hodnoty tlaku krvi sú lepšie reprodukovateľné a v porovnaní s tlakom krvi meraným v ambulancii spoľahlivejšie poukazujú na prítomnosť a progresiu (rozvoj) orgánového poškodenia, ako aj na rizika kardiovaskulánych príhod. Môžu poskytnúť aj dôležitú informáciu pri rozhodnutí o prípadnej zmene liečby a zlepšujú spoluprácu pri liečbe.

PharmDr. Adela Čorejová, PhD.

 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie